Chyba już każdy słyszał o portalu społecznościowym o nazwie Facebook. Portal został założony w 2004 roku, jednak do szerszego grona odbiorców trafił dopiero kilka lat później. Na samym początku cel był prosty: szybka i prosta komunikacja między użytkownikami.

Dziś już wiadomo, że Facebook nie pełni wyłącznie roli komunikatora, ale także miejsca, w którym pojawiają się reklamy, wiadomości czy zdjęcia i wspomnienia zarejestrowanych użytkowników. Niedawno portal przeszedł zmianę nazwy. Choć za rozpoznawalność wciąż odpowiedzialna jest nazwa Facebook, to przy włącznie aplikacji pojawia się nowa ikona wraz z nazwą – meta. Czym jest meta i jak przyszłość internetu widzi Mark Zuckerberg?

Metaverse – co to jest? | Przyszłość wg Zuckerberga – twórcy Facebooka

Metaverse jest przewidywanym następcą internetu. Dość oglądowym skojarzeniem może okazać się VR, czyli wirtualna rzeczywistość znana już z gier czy popularnych okularów generujących wirtualne obrazy.

Mateverse co do zasady ma być miejscem, w którym można będzie doświadczać rozszerzonej rzeczywistości. Choć obecnie portal Facebook daje możliwość komunikacji między użytkownikami bez względu na to, jaka dzieli ich odległość (muszą jednak mieć dostęp do internetu), to metaversum miałoby umożliwić jeszcze więcej wrażeń.

Doświadczenia komunikacji czy rozmów miałyby być hiperrealne. Oczywiście, mimo dużych postępów technologicznych, bardzo trudno jest sobie wyobrazić taki hiperrealizm.

Można więc się tylko domyślać. Może będzie to syntezowanie zapachów, wczytywanie temperatury i przenoszenie jej do pomieszczenia w której znajduje się drugi rozmówca? Jedno jest pewne. Merawersum nie ma ograniczeń, w nim wszystko jest możliwe.

Metaverse – nie tylko wyimaginowana wizja

Mark Zuckerberg postanowił działać. Jego pomysł na przyszłość Facebooka jest jasna. Chce utworzyć ponadwymiarowe miejsce, w którym się jest i którego jest się częścią, a nie tylko się z niego korzysta.

Kiedyś, gdy wiele firm decydowało się na tworzenie aplikacji mobilnej, Facebook miał wiele błędów. Przez to twórcy Facebooka stracili notowania. Oczywiście po zmianie wykonawcy i usprawnieniu całego procesu, portal wrócił do łask, a użytkownicy znowu chętnie korzystają z takiej formy komunikacji, reklamy oraz dzielenia się swoimi przeżyciami.

Metaversum ma przyszłość. Twórca Facebooka chce połączyć świat VR i AR, dzięki czemu powstanie most łączący świat wirtualny i rzeczywisty.

Biorąc pod uwagę prędkość rozwoju technologii oraz wielu możliwości, które daje nam współczesny świat, wizja przyszłości internetu i całego facebooka być może wcale nie jest wytworem wyobraźni, a realną możliwością innowacji i połączenia ludzi.

Facebook. Teraz Meta

Jakiś czas temu, firma Marka Zuckerberga wykupią firmę oculus, czyli wiodącą markę VR. Coraz częściej meta wykorzystuje rozwiązania przyszłościowe, czyli właśnie te bazujące na wirtualnej rzeczywistości.

Plany na rozwój Facebooka opierają się głównie na rozszerzeniu możliwości doświadczania drugiej osoby. Kontakt przez telefon, na ekranie którego pojawia się mały obrazek osoby, z którą się rozmawia nie przypomina przecież relacji międzyludzkich. Pirat Facebook, Meta, chce to zmienić. Pozwolić ludziom jeszcze lepiej doświadczać bliskości siebie nawzajem.

W 2021 roku zmieniono nazwę całej spółki na meta. Jak nietrudno się domyślić jest to nawiązanie do stworzenia metawersum. Mark Zuckerberg podczas konferencji Connect 2021 stwierdził, że nowa nazwa będzie oddawała to, do czego dąży cały zespół pracujący dla Facebooka. Do stworzenia ponadwymiarowego i realnego miejsca do kontaktowania się z całym światem.