Spis treści

Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego na fejsie liczba znajomych jest limitowana?

Nawet jeśli jeszcze tego nie doświadczyłeś – Facebook ma swoje limity. Być może jesteś coraz bardziej popularną osobą lub chcesz być rozpoznawalny, a Twoje konto na Facebooku zaczyna być zasypywane nowymi zaproszeniami. Mimo tego, że jest to satysfakcjonujące, to musimy Cię rozczarować. Ilu można mieć znajomych na fejsie? Przeczytaj uważnie ten artykuł i dowiedz się wszystkiego na ten temat.

Dlaczego na Facebooku są ograniczenia i czy można je ominąć? Jaki jest cel limitu znajomych?

Zdania na temat ograniczeń są podzielone. Niektórzy uważają, że zależne jest to od faktycznej znajomości danej osoby. Średnio każdy z nas zna i kontaktuje się w ciągu roku jedynie ze 150 osobami. Dodawanie znajomych na facebook otwiera możliwości na poznanie nowych osób. Choć głównym zamysłem twórców portalu było łączenie ludzi i rozszerzanie ich znajomości, to 5000 znajomych na fb jest ciężko osiągalnym limitem.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób znanych – popularnych. Każdy z nas chciałby mieć w znajomych gwiazdę – aktora czy youtubera z dużym zasięgiem. Ci, którzy są rozpoznawalni często na początku swojej kariery dodawali wielu nowych znajomych, wśród nich także fanów. Dzięki temu, udostępniając nowe materiały na Facebooku, zyskiwali większy rozgłos.

W gazecie New York Times ukazał się kiedyś artykuł, którego głównym tematem było dodawanie znajomych na fb. W treści znalazło się także oficjalne stanowisko Facebooka. Otóż, oficjalną przyczyną limitu 5000 znajomych na fb są ograniczone możliwości techniczne. Z artykułu dowiadujemy się, że posiadanie w znajomych większej liczby spowodowałoby trudności z poprawnym działaniem profili.

Internauci nie byliby sobą, gdyby nie dopatrywali się drugiego dna. Niektórzy twierdzą, że w rzeczywistości nie można mieć aż takiej pokaźnej liczby znajomych. Jak wskazują badania – realnie jesteśmy w stanie śledzić około 150 osób. Jest to uwarunkowane budową naszego mózgu. Choć nie jest to oficjalne stanowisko Facebooka, to ta teoria jest równie sensowna.

Im więcej znajomych na Facebook’u tym mniej w rzeczywistości?

To jak dużo znajomych na fb masz jest nieistotne. Choć to zdanie może wydawać się nieprawdziwe, to takie są fakty. Dziś już coraz mniej osób sprawdza liczbę znajomych. Limit znajomych na fejsie, choć dla wielu osób jest irytujący, odgrywa także rolę w psychologii. Coraz nowsze publikacje wskazują na związek między liczbą znajomych na Facebooku, a w rzeczywistości.

W czasopiśmie Royal Society Open Science ukazał się artykuł, którego treść nie pozostawia wątpliwości. Większość nastolatków, którzy chwalili się dużą liczbą znajomych na Facebooku, w rzeczywistości mieli ich kilku, albo wcale. W pewnym sensie znajomi na fb daje poczucie bycia lubianym. Niestety, uciekanie w świat wirtualny przekłada się na niechęć do poznawania nowych osób w realnym świecie i pogłębienie kompleksów.

Oczywiście, to ile znajomych na fb masz, nie jest wyznacznikiem, że jesteś niedowartościowany i masz problemy z poznawaniem nowych ludzi. Być może kierują Tobą inne przesłanki. Niektórzy chcąc osiągnąć 5000 znajomych na fb kierują się rozpowszechnieniem swojej osoby lub firmy.

Czy można ominąć limit dodawania znajomych na profilu prywatnym?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Chociaż limit 5000 obowiązuje wszystkich, to w pewien sposób można wciąż poszerzać liczbę obserwujących Twój profil.

Jeśli chcesz, aby wszyscy z grona Twoich znajomych byli aktywni, przejrzyj profile i określ czy ta osoba udziela się w Twoich postach, lajkuje i komentuje. Jeśli osiągnąłeś limit znajomych na fejsie, to tych, którzy są nieaktywni, możesz usunąć. W ten sposób będziesz mógł dodać nowych użytkowników tak, by nie przekroczyć 5000.

Oczywiście to, jak dużo znajomych na fb masz, nie ma wpływu na możliwość ciągłego wzrostu Twojej popularności. Nawet jeśli osiągniesz najwyższą liczbę znajomych, to i tak możesz być obserwowany przez nowych użytkowników. Wiąże się z tym także możliwość reakcji na Twoje posty i wyświetlanie się ich, na stronie głównej obserwatorów.

Czy warto mieć dużo znajomych na Facebooku?

To zależy. Przede wszystkim od tego jaki jest cel dodawania do znajomych. Niektórzy zapraszają, bo chcą poznawać ludzi z innych krajów, szukają kompana do rozmów, chcą ćwiczyć inny język, a jeszcze kolejni – dla sławy i celów marketingowych.

Osiągnięcie 5000 znajomych na Facebook’u nie jest trudne. Choć szukając kompana do rozmów czy potencjalnego klienta, duża liczba “znajomych nieznajomych” może okazać się pomocna, to nie zawsze uda się otrzymać wiadomość zwrotną.

Jeśli dodajesz znajomych po to, by być popularnym – nie tędy droga. Dlaczego? Otóż nawet, gdybyś posiadał 10 tysięcy, to nie wszystkim wyświetli się to, co udostępniasz. Właściwie, jeśli nie utrzymujesz regularnego kontaktu ze znajomymi z Facebooka, to nie licz, że Twoje posty i wpisy pojawią się na ich tablicy.

Co jeśli nie chcę usuwać znajomych?

Usuwanie znajomych jest czasochłonne. Nie ma możliwości zaznaczenia kilku osób i usunięcia ich jednocześnie. Zdarza się, że przedsiębiorcy i osoby rozpoznawalne nie mają na to czasu. Facebook, wychodząc naprzeciw takim osobom stworzył możliwość obserwacji danego profilu.

Przy zbliżaniu się do granicy 5000 znajomych, facebook pyta, czy chcesz utworzyć fanpage. Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Po utworzeniu fanpage nie możesz znów powrócić do konta osobistego. Jednak osoby sławne często decydują się na zmianę konta na fanpage, ze względów technicznych. Zwyczajnie łatwiej jest go prowadzić. Dodatkowo może zajmować się tym inna osoba – nie związana z właścicielem.

Jeśli jednak nie chcesz zmieniać konta na fanpage i jednocześnie chcesz nadal posiadać 5000 znajomych, nic nie szkodzi. Konta, które osiągnęły limit znajomych wciąż mogą być obserwowane przez nowych użytkowników. Dzięki temu nowe treści pojawiające się na tablicy nie zostaną przez nich pominięte, ponieważ Facebook wysyła powiadomienia obserwatorom o najświeższej aktywności.

Obserwacje różnią się od dodawania do znajomych tym, że trudniej z taką osobą się skontaktować – brakuje przycisku wyślij wiadomość. Wiąże się to często z tym, że profile osób znanych prowadzone są przez inne osoby.

Czy warto zmienić profil osobisty na fanpage?

To zależy. Zmiana konta osobistego na fanpage to decyzja, której nie da się odwrócić. Jeśli chciałbyś powrócić do konta osobistego, będziesz musiał założyć nowe. Tak więc przed decyzją zastanów się na czym Ci zależy. Jeśli osiągnąłeś limit znajomych, bo chcesz prowadzić działania marketingowe dla Twojej firmy, lepiej jest założyć stronę firmową. Jeśli natomiast jesteś rozpoznawalny i zaczyna Ci brakować czasu na prowadzenie swojego osobistego konta oraz Twoi fani wysyłają coraz więcej zaproszeń do znajomych – zastanów się czy nie chcesz zmienić konta w fanpage.

W skrócie – podsumowanie

Facebook narzucił odgórny ograniczenia znajomych i jest to limit 5000 znajomych. Po przekroczeniu tej liczby, możesz nadal być obserwowany przez nowych użytkowników, jednak nie będziesz mógł dodawać nikogo do znajomych.

Aby dodać nowe osoby musisz:

  • założyć nowe konto,
  • usunąć część znajomych, z którymi nie utrzymujesz kontaktu.

Limit znajomych ma na celu, jak stwierdził Facebook, sprawne działanie portalu. Przekroczenie tej liczby mogłoby spowodować wolniejsze ładowanie się profilu i gorsze jego działanie.

Przy zbliżeniu się do górnej granicy, otrzymasz zapytanie czy chcesz zmienić swoje konto w fanpage. Jest to dobre rozwiązanie dla osób fizycznych, którym zaczyna brakować czasu na prowadzenie swojego konta i ciągłe dodawanie/usuwanie nowych zaproszeń.

Posiadanie  maksymalnej liczby znajomych nie wpływa na zmniejszenie wzrostu popularności. Każdy zainteresowany Twoim profilem, może Cię obserwować, otrzymując powiadomienia z nowych działań na Twoim koncie.

Decyzja należy do Ciebie! Zastanów się nad korzyściami z posiadania wielu znajomych i podejmij działania najlepsze dla Ciebie lub Twojej marki! Możesz osiągnąć sukces.